Παγκόσμιο Κύπελλο Εφήβων/Νεανίδων (U17) – Βελιγράδι

Διεξήχθη το Σαββατοκύριακο 22-23 Οκτωβρίου 2022 στο Βελιγράδι, το Παγκόσμιο Κύπελλο Κ17 με τη συμμετοχή πέραν των 300 αθλητών από 20 χώρες. Η χώρα μας εκπροσωπήθηκε από 2 αθλητές. Στο ατομικό του ξίφους μονομαχίας εφήβων ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης του Σωματείου Ξιφασκίας Λεμεσού. Ο αθλητής μας είχε 4 νίκες-2 ήττες στον προκριματικό γύρο και πέρασε στον επόμενο γύρο ως 56ος στην κατάταξη. Πέρασε με bye στο ταμπλό των 128 και στη συνέχεια επικράτησε επί του NITU Francesco (Ουγγαρία) και μπήκε στους καλύτερους 64 της διοργάνωσης. Ο αντίπαλος που σταμάτησε την πορεία του ήταν ο KERESZTES Adam (Ουγγαρία), ο οποίος μπήκε στη 16άδα. Ο Εμμανουηλίδης κατέκτησε την 46η θέση μεταξύ 194 αθλητών, ένα πολύ καλό πλασάρισμα στον πρώτο του επίσημο διεθνή αγώνα για την νέα αγωνιστική περίοδο. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αθλητής μας κατετάγει 2ος από το σύνολο των εξ’ Ελλάδος αθλητών που συμμετείχαν στους αγώνες. Την πρώτη της παρουσία στην κατηγορία νεανίδων είχε και η αθλήτριά μας Bezuglaya Βαρβάρα του Σωματείου Ξιφασκίας Λεμεσού. Με 3 νίκες-2 ήττες στον προκριματικό γύρο, πέρασε στους 128 αλλά έχασε στον πρώτο νοκ-άουτ αγώνα, καταλαμβάνοντας την 95η θέση σε 164 αθλήτριες.

Η αγωνιστική δράση συνεχίζεται με το Παγκύπριο Κύπελλο εφήβων/νεανίδων που θα διεξαχθεί στη Λευκωσία το Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2022.