ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ ΚΑΙ ΕΝΩΤΙΑΔΟΥ

Διεξήχθη το Σάββατο 25/2/2023 στη Λευκωσία, το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων (κάτω των 17ετών) στο Ξίφος Μονομαχίας.

Αποτελέσματα αγώνων:

Ατομικό Εφήβων Κ17: Στην κατηγορία εφήβων, Πρωταθλητής αναδείχθηκε για 3η συνεχόμενη χρονιά ο Εμμανουηλίδης Αλέξανδρος (Σ.Ξ.Λεμεσού) ο οποίος επικράτησε στον τελικό του Αριστείδου Ιωάννη (Α.Ο.Λευκωσίας). Τις τρίτες θέσεις μοιράστηκαν οι Duhen Clement (Α.Ο.Αχιλλέας) και Samir Allan (Α.Ο.Αχιλλέας).

Ατομικό Νεανίδων Κ17: Νικήτρια αναδείχθηκε η Ενωτιάδου Άννα-Κατερίνα (ΑΞΙΑ) νικώντας στον τελικό την Χριστοφή Ιόλη (Σ.Ξ.Λεμεσού). Τις τρίτες θέσεις μοιράστηκαν οι Εμμανουηλίδου Ελένη (Σ.Ξ.Λεμεσού) και Ενωτιάδου Δάφνη-Αιμίλια (ΑΞΙΑ).

Τις απονομές έκαναν τα μέλη του ΔΣ της ΚΟΞ, Τζλαβρέτα Χριστίνα-Ιωάννα και ο Τεχνικός Σύμβουλος Εμμανουηλίδης Ηρακλής.

Το Δ.Σ συγχαίρει αθλητές, προπονητές και διαιτητές που έδωσαν το παρόν τους και εκφράζει θερμές ευχαριστίες στο Σωματείο Ξιφασκίας Λεμεσού για την οργάνωση των αγώνων και τον ΟΠΑΠ Κύπρου, χορηγό του αγωνιστικού προγράμματος.