27ος ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ

Την καλύτερη επίδοση στα χρονικά της Ομοσπονδίας Ξιφασκίας πέτυχε ο 16χρονος Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης, καταφέρνοντας να πλασαριστεί στους 32 του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος εφήβων και να καταλάβει τελικά την τιμητική 27η θέση.

Στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ17 που διεξάγεται στο Τάλλιν της Εσθονίας (21-27 Φεβρουαρίου 2023), η Κύπρος συμμετείχε σε 2 όπλα με 4 συνολικά αθλητές/τριες. Στην κατηγορία του Ξίφους Μονομαχίας αγωνίστηκαν οι Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης και Βαρβάρα Μπεζούγκλαγια, ενώ στο Ξίφος Ασκήσεως οι Ελιζαβέτα Κοπύλτσοβα και Άρης-Γουίλιαμ Κιαγιάς.

Η Κυπριακή αποστολή έφερε πολύ καλά αποτελέσματα αφού όλοι οι αθλητές κατάφεραν να προκριθούν από τον προκριματικό γύρο στο ταμπλό των 64 και να βαθμολογηθούν στην Ευρωπαϊκή κατάταξη.

Ακολουθεί η ανάλυση των Κυπριακών συμμετοχών για κάθε όπλο ξεχωριστά:

Ξίφος μονομαχίας εφήβων

Ο 16χρονος Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης (Σ.Ξ.Λεμεσού) με 3 νίκες και 2 ήττες στον προκριματικό γύρο κατετάγει 37ος και πέρασε χωρίς αγώνα στους 64. Στη συνέχεια κέρδισε τον YUSMEN Filip (BUL) νούμερο 28 του ταμπλό με 15-12 και προκρίθηκε στους 32. Στον αγώνα για τους 16 αντιμετώπισε τον SQUIERI Juliano Nicola (SUI) νούμερο 5 στο ταμπλό και 28 στην Ευρωπαϊκή κατάταξη. Ο αγώνας ήταν ισόπαλος μέχρι το σκορ 10-10 και κρίθηκε στις λεπτομέρειες με ήττα για τον Αλέξανδρο με 15-12. Τελική κατάταξη για τον Αλέξανδρο 27ος σε 103 αθλητές από 31 χώρες.

Η 15χρονη Βαρβάρα Μπεζούγκλαγια έκανε 2 νίκες και 4 ήττες στον προκριματικό γύρο. Αντιμετώπισε την ΡΑΣΠΟΤΣΗ Νεφέλη (GRE) την οποία κέρδισε με 15-11 και προκρίθηκε στις 64 όπου έχασε τον επόμενο αγώνα κόντρα στη NAGY Blanca Virag (HUN) με 15-11, κατακτώντας την 62η θέση σε 99 αθλήτριες από 30 χώρες.

Ξίφος ασκήσεως εφήβων

Ο 14χρονος Άρης Κιαγιάς με 4 νίκες και 2 ήττες πέρασε απευθείας στους 64, αλλά την πορεία του σταμάτησε ο WATSON Guillaume (FRA) νούμερο 44 στην Ευρώπη από τον οποίο έχασε με σκορ 15-7, κατακτώντας την 39η θέση σε 84 αθλητές από 25 χώρες.

Η επίσης 14χρονη Ελιζαβέτα Κοπύλτσοβα έκανε 3 νίκες και 3 ήττες στον προκριματικό γύρο. Στο παιχνίδι για τις 32 αντιμετώπισε την ZUNIC Milena (SRB) νούμερο 35 του ταμπλό από την οποία έχασε με 15-11, κατακτώντας την 37η θέση σε 77 αθλήτριες από 26 χώρες.

Ο αγώνας του Αλέξανδρου Εμμανουηλίδη στο ταμπλό των 32 μεταδόθηκε ζωντανά από την πλατφόρμα youtube στον παρακάτω σύνδεσμο (1ος αγώνας).

Η ΚΟΞ θα ήθελε να συγχαρεί του αθλητές και τους προπονητές τους για την επάξια εκπροσώπηση της χώρας σε τέτοιου επιπέδου αγώνες και να ευχηθεί καλή συνέχεια και κάθε επιτυχία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα εφήβων που ακολουθεί τον Απρίλιο. Επίσης ευχαριστεί τον ΚΟΑ την ΚΟΕ και τον ΟΠΑΠ Κύπρου για την στήριξη και βοήθεια στην εκπλήρωση των σκοπών και του έργου της που αντικατοπτρίζεται στις επιτυχίες των αθλητών μας.