30ος ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ ΚΑΙ 28ος Ο ΚΙΑΓΙΑΣ

Συνεχίζουν να γράφουν ιστορία τα Κυπριακά σπαθιά, αφού στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα εφήβων, ο Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης πλασαρίστηκε και πάλι στους 32 καταλαμβάνοντας τελικά την 30η ενώ ο Άρης Κιαγιάς την 28η θέση.

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ17 που διεξήχθη στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας (4-9 Απριλίου 2023), η Κύπρος συμμετείχε σε 2 όπλα με 4 συνολικά αθλητές/τριες. Στην κατηγορία του Ξίφους Μονομαχίας αγωνίστηκαν οι Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης και Βαρβάρα Μπεζούγκλαγια (ομογενής στις ΗΠΑ), ενώ στο Ξίφος Ασκήσεως οι Ελιζαβέτα Κοπύλτσοβα και Άρης-Γουίλιαμ Κιαγιάς (ομογενής στις ΗΠΑ).

Η Κυπριακή αποστολή έφερε άριστα αποτελέσματα αφού οι 3 αθλητές κατάφεραν να προκριθούν από τον προκριματικό γύρο στο ταμπλό των 64 και να βαθμολογηθούν στην Παγκόσμια κατάταξη.

Ακολουθεί η ανάλυση των Κυπριακών συμμετοχών για κάθε όπλο ξεχωριστά:

▪️Ξίφος μονομαχίας εφήβων

Ο 16χρονος Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης (Σ.Ξ.Λεμεσού) με 2 νίκες και 3 ήττες στον προκριματικό γύρο κατετάγει 79ος και πέρασε στον επόμενο γύρο όπου κέρδισε τον TSANEV Yuliy (BUL) με 15-11. Στη συνέχεια κέρδισε τον Έλληνα Πρωταθλητή ΚΑΡΑΜΠΑΣΗ Κωνσταντίνο νούμερο 15 του ταμπλό με 15-10 και προκρίθηκε στους 32. Στον αγώνα για τους 16 αντιμετώπισε τον SCHEMBRI Kruz (ISV) όπου ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες με ήττα για τον Αλέξανδρο με 15-12. Ο αντίπαλός του έφτασε μέχρι τον τελικό όπου κατέλαβε την 2η θέση! Τελική κατάταξη για τον Αλέξανδρο 30ος σε 144 αθλητές από 67 χώρες.

Η 15χρονη Βαρβάρα Μπεζούγκλαγια δυστυχώς δεν βρέθηκε σε καλή μέρα αφού ηττήθηκε και στα 6 παιχνίδια του προκριματικού γύρου όπου αποκλείστηκε, καταλαμβάνοντας τελικά την113η θέση σε 120 αθλήτριες.

▪️Ξίφος ασκήσεως εφήβων

Ο 14χρονος Άρης Κιαγιάς με 4 νίκες και 2 ήττες πέρασε στους 128 και στη συνέχεια νίκησε τον MENDIZABAL Cappadozzi (ESP) με το εκπληκτικό 15-14 για την είσοδο στην 64άδα. Στον επόμενο γύρο κέρδισε τον MELOT De Beauregard (AUT) για τους 32 με 15-13. Την πορεία του σταμάτησε ο LANCARIC Branislav (SVK) Guillaume από τον οποίο έχασε με σκορ 15-10, κατακτώντας την 28η θέση σε 136 αθλητές από 59 χώρες.

Η επίσης 14χρονη Ελιζαβέτα Κοπύλτσοβα έκανε 3 νίκες και 3 ήττες στον προκριματικό γύρο και πέρασε απευθείας στους 64. Στο παιχνίδι για τις 32 αντιμετώπισε την STEPOVYK Milana (UKR) νούμερο 20 του ταμπλό από την οποία έχασε με 15-3, κατακτώντας την 48η θέση σε 110 αθλήτριες από 46 χώρες.

Ο αγώνας του Αλέξανδρου Εμμανουηλίδη στο ταμπλό των 32 μεταδόθηκε ζωντανά από την πλατφόρμα youtube στον παρακάτω σύνδεσμο (02:50:00). https://m.youtube.com/live/jhRl3s5XNKU?feature=share#bottom-sheet

Η ΚΟΞ θα ήθελε να συγχαρεί του αθλητές και τους προπονητές τους για την επάξια εκπροσώπηση της χώρας σε τέτοιου επιπέδου αγώνες και τις ανευ προηγουμένου επιτυχίες τους. Επίσης ευχαριστεί τον ΚΟΑ την ΚΟΕ και τον ΟΠΑΠ Κύπρου για την στήριξη και βοήθεια στην εκπλήρωση των σκοπών και του έργου της που αντικατοπτρίζεται στις επιτυχίες των αθλητών μας.

Φωτό 1: EMMANOUILIDIS VS TSANEV (ταμπλό 32)

Φωτο 2: EMMANOUILIDIS & PALVIDIS GEORGIOS (ΟΜΟΣΠ. ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ)

Φωτο 3: KOPYLTSOVA (Foil)